Nowy rok szkolny 2017/2018 rozpoczęty! PDF Drukuj

Msza święta i akademia uroczyście otworzyły kolejny rok szkolny w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej, który wprowadza wiele zmian. Na początku uroczystości głos zabrała Pani Dyrektor Anna Maria Sęk, która szczególne słowa powitania skierowała do nowego Dyrektora Szkoły.  Pan Dyrektor Radosław Klekot  rozpoczął kolejny okres w historii szkoły. Wyraził nadzieję, że będzie to rok wytężonej nauki i pracy, ale także zdobywania ciekawych doświadczeń, nowych umiejętności oraz rozwijania zainteresowań. Zaproszeni goście: Ojciec Marek Moga -Przeor Parafii Leśniańskiej , Pan Marian Tomkowicz -Wiceprzewodniczący Rady Powiatu Bialskiego, Pan Paweł Kazimierski - Wójt Gminy Leśna Podlaska, nauczyciele, rodzice oraz cała społeczność szkolna życzyła Panu Dyrektorowi  pomyślności oraz samych sukcesów w pracy. Gorące podziękowania zostały złożone na ręce  byłej  Dyrektor Pani Anny Marii Sęk, która pożegnała się z całą społecznością szkolną po 25 latach pracy jako Dyrektor Szkoły. Z inicjatywy rodziców przed budynkiem internatu w Ogrodzie Pamięci zostało zasadzone drzewko pamięci,  upamiętniające pracę Pani Dyrektor Anny Marii Sęk.

Młodzież pożegnała letnie wakacje i życzyła wszystkim udanego i owocnego roku szkolnego. Podczas uroczystości zostały również upamiętnione wydarzenia Września 1939 roku.  Montaż słowno - muzyczny przygotowany przez młodzież pod kierunkiem Pana Sławomira Bartniczuka przypomniał te tragiczne wydarzenia naszej historii.

 

Więcej…
 
XIX Dożynki Powiatowe w Sosnówce PDF Drukuj

W niedzielę, 3 września delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły wzięła udział w  XIX Dożynkach Powiatowych, które w tym roku odbyły się w Sosnówce.

Uroczystość dożynkową rozpoczęła Msza Św. polowa, którą odprawił biskup diecezji pińskiej ks. Antoni Dziemianko. Następnie przy akompaniamencie orkiestry OSP z Łomaz i w obecności pocztów sztandarowych uczestnicy dożynek przeszli barwnym korowodem na oficjalną część niedzielnego spotkania, gdzie gospodarze uroczystości starosta bialski Mariusz Filipiuk i wójt gminy Sosnówka Marek Korpysz, przywitali zaproszonych gości i podziękowali rolnikom za ich codzienną, trudną pracę i jej owoce.

Wręczone zostały także odznaki honorowe „Zasłużony dla Rolnictwa” przyznane przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztofa Jurgiela dla najlepszych rolników z terenu powiatu bialskiego. Wśród odznaczonych znaleźli się rolnicy z gminy Leśna Podlaska: Tomasz Blimel z Worgul oraz Zbigniew Łochina z Terebeli.

Podczas dożynek przybyli goście mogli obejrzeć piękne wieńce dożynkowe i stoiska prezentujące poszczególne gminy z terenu powiatu bialskiego. Przy nich odbywały się m.in. degustacje potraw regionalnych, prezentacje rękodzieła artystycznego oraz występy lokalnych kapel ludowych.

Nasza szkoła włączyła się do prezentacji gminy Leśna Podlaska. W uroczystości wziął udział poczet sztandarowy, a uczennice w strojach ludowych częstowały odwiedzających pysznym smalcem ze skwarkami i kiszonymi ogórkami przygotowanymi specjalnie na tę okazję, zapraszając jednocześnie do podjęcia nauki w murach ZSCKR w Leśnej Podlaskiej.

 
Rozpoczęcie zajęć na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w roku szkolnym 2017/2018 PDF Drukuj

Informujemy, że pierwsze zajęcia na kwalifikacyjnych kursach zawodowych w zakresie kwalifikacji R.03 – Prowadzenie produkcji rolniczej odbędą się dnia 08 września (piątek) 2017 roku.

Trwający kurs R.03 – III semestr:

zajęcia w piątek 08.09.2017 r. godz. 13.00, sala 11

zajęcia w sobotę 09.09.2017 r. godz. 9.00, sala 35

Rozpoczynający się kurs R.03 – I semestr:

zajęcia w piątek 08.09.2017 r. godz. 12.45, sala 35

zajęcia w sobotę 09.09.2017 r. godz. 9.00, sala 46

 

Szczegółowy plan zajęć wywieszony jest w gablocie kursów, natomiast harmonogram zjazdów zostanie podany w terminie późniejszym.

 

Serdecznie zapraszamy

 
Ogłoszenie o pracy internatu PDF Drukuj

Wychowanków internatu z rodzicami zapraszamy do przyjazdu w niedzielę 03 września 2017r.

Panie wychowawczynie internatu czekają na Was drodzy uczniowie od godz. 16:00. Kolację przewidziano na godz. 19:00

 
Leśniacy 2017 PDF Drukuj

XXXV Pielgrzymka LEŚNIAKÓW

2 lipca 2017 r.

 


2 lipca 2017 r. (niedziela)

920 - zbiórka pocztów sztandarowych i osób uczestniczących w liturgii słowa (przy furcie klasztornej - obsługują absolwenci rocznika 50 matura Liceum Pedagogicznego i ZSCKR w Leśnej Podlaskiej)

930 – 1030 - Msza święta w intencji Leśniaków

1045 - Doroczne spotkanie Leśniaków (dla osób zainteresowanych) w sali wykładowej ZSCKR w Leśnej Podlaskiej (budynek główny szkoły)


Zapraszamy Leśniaków do udziału w Pielgrzymce.

Organizatorzy

 
Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 połączona z jubileuszem 25-lecia kierowania szkołą PDF Drukuj

Uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017 w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej połączona z jubileuszem 25-lecia kierowania szkołą przez Panią Dyrektor mgr inż. Annę Marię Sęk odbyła się 22 czerwca 2017 roku.

Uroczystość została poprzedzona Mszą Świętą dziękczynną za 25 lat kierowania szkołą przez Panią Dyrektor. Msza Święta koncelebrowana pod przewodnictwem byłego przeora Ojca Jana Tyburczego odbyła się w Bazylice Leśniańskiej.

 

Więcej…
 
Staż zawodowy uczniów ze Szkoły Rolniczej Bethlen Gabor na Węgrzech PDF Drukuj

Od środy 7 czerwca 2017 r. nasza szkoła gości 14-osobową grupę uczniów ze Szkoły Rolniczej Bethlen Gabor na Węgrzech. Młodzież odbywa 3-tygodniową praktykę zawodową w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

Wizyta odbywa się w ramach podpisanego w 2010 r. porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej a Stowarzyszeniem Del – Alford EU z departamentu Bekes na Węgrzech.

W trakcie swojego pobytu goście będą mieli okazję poznać atrakcje turystyczne naszego regionu oraz odwiedzić specjalistyczne gospodarstwa rolne współpracujące ze szkołą. Ponadto, młodzież zapozna się z funkcjonowaniem i bazą dydaktyczną naszej szkoły, pozna kierunki kształcenia, bazę do praktycznej nauki zawodu, pracownie dydaktyczne oraz park maszynowy. Odwiedzą również Europejskie Centrum Kształcenia i Wychowania w Roskoszy oraz Uroczysko Zaborek.

Uczniowie wezmą również udział w uroczystości zakończenia roku szkolnego 2016/2017 połączonej z jubileuszem 25-lecia kierowania szkołą przez Panią Dyrektor Annę Marię Sęk.

Jest to już kolejna wizyta, która nie tylko pozwala na wymianę cennych doświadczeń oraz zacieśnienie współpracy między szkołami, ale także stwarza naszej młodzieży wiele okazji do porozumiewania się w obcym języku i nawiązania nowych przyjaźni ze swoimi węgierskimi rówieśnikami.

Więcej…
 
ZAPROSZENIE PDF Drukuj

„Kto liczy na tygodnie, sieje trawę.
Kto liczy na lata, sadzi drzewa.
Ale kto liczy na stulecia,

ten wychowuje i kształci ludzi”.

Dyrektor Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej
serdecznie zaprasza


Absolwentów wszystkich typów szkół

i Rodziców

na

uroczystość zakończenia roku szkolnego 2016/2017
w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego
im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej
połączoną z jubileuszem 25-lecia kierowania szkołą.

Uroczystość odbędzie się 22 czerwca 2017 r.


Program uroczystości:

1100 - Msza Święta w Bazylice Leśniańskiej
1200 - Część oficjalna uroczystości w sali wykładowej ZSCKR w Leśnej Podl.
* Rozpoczęcie uroczystości przez dyrektora szkoły
* Wystąpienia okolicznościowe
* Program artystyczny w wykonaniu Zespołu TAKT

Dyrektor ZSCKR w Leśnej Podlaskiej

Anna Maria Sęk

 
VIII edycja pokazów polowych "MASTER ROLNICZE NOWOŚCI - PRZETESTUJ I KUP" PDF Drukuj

Korzystając z zaproszenia firmy "Master Płodowscy i wspólnicy Sp. j." 28.05.2017r zaprezentowaliśmy stoisko promocyjne naszej szkoły podczas  VIII edycji pokazów polowych  uprawy i siewu połączonych z  wystawą maszyn rolniczych, zielonkowych, sadowniczych, inwentarskich, komunalnych oraz leśnych - "MASTER ROLNICZE NOWOŚCI - PRZETESTUJ I KUP".

Oprócz pokazów prac polowych zorganizowano prelekcje i wykłady nt.:

- ProBioEmy Pożyteczne mikroorganizmy w rolnictwie (zdrowa gleba, rośliny, zwierzęta i człowiek)

- System udojowy i inwentarski ułatwiający codzienne obrządki.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w organizowanych konkursach: "Perfekcyjny gospodarz" - jazda na czas ciągnikami rolniczymi z przyczepą wyznaczonym torem,  "Rzut oponą na odległość". Perfekcyjnymi gospodarzami okazali się: -Michał Skulimowski kl. IIIBTb (2 miejsce), Słupski Hubert kl IIPTB (4 miejsce), Jańczuk Sebastian kl. IIBTa (5 miejsce), Chwedczuk Paweł kl. IIBTa (6 miejsce) oraz Jarocki Kamil kl. IIBTa (7 miejsce),

Coroczne targi były doskonałą okazją do wymiany doświadczeń pomiędzy przedstawicielami branży rolniczej oraz przetestowania prezentowanego  sprzętu rolniczego pod opieką przeszkolonej osoby.

 

Więcej…
 
Warsztaty w IUNG – PIB w Puławach PDF Drukuj

Korzystając z trwających w dniach 23- 27 maja dni otwartych w Instytucie Uprawy Nawożenia Gleboznawstwa Państwowego Instytutu Badawczego 23 maja uczniowie klas 2BTa oraz 2PTB technikum kształcącego w zawodzie mechanizacji rolnictwa wraz z opiekunami wzięli udział w interesujących zajęciach szkoleniowych i demonstracjach.

Uczniowie wysłuchali wykładów p.t:

- Płodozmian we współczesnym rolnictwie

- Znaczenie wapnowania w produkcji roślinnej

- Rolnictwo precyzyjne w badaniach IUNG-PIB

Następna część warsztatów odbyła się w Hali Wegetacyjnej gdzie zaprezentowano doświadczenia m.in. wpływ różnych poziomów wilgotności gleby na produkcyjność i aktywność aparatu fotosyntetycznego soi, grochu i bobiku. Uczniowie mogli obejrzeć aparaturę mierzącą intensywność fotosyntezy, fluorescencję chlorofilu, zawartość chlorofilu w liściach. Niektórzy z pomocą asystentek  wykonywali pomiary.

Zdobyta wiedza utrwaliła podstawy, ale również pozwoliła przybliżyć nowe kierunki i technologie uprawy roślin przyszłym producentom.

Więcej…
 
Dzień Otwarty Szkoły PDF Drukuj

Dzień Otwarty Szkoły, który odbył się 14 maja 2017r. rozpoczęliśmy od wspólnej modlitwy w Bazylice Leśniańskiej. Oprawę liturgiczną Mszy Świętej o godzinie 9:30 i 11:30 przygotowała młodzież oraz zespół wokalno-instrumentalny „TAKT” pod kierunkiem pana Sławomira Bartniczuka. Po Mszy Świętej wszyscy zainteresowani mogli odwiedzić naszą szkołę, by zapoznać  się z ofertą edukacyjną  na rok szkolny 2017/2018. Gimnazjaliści uczestniczyli w pokazach:

 • produkcji sękacza w wykonaniu pani Barbary Kamińskiej ze wsi Zawadki k. Międzyrzeca Podlaskiego,
 • sprzętu rolniczego firmy MASTER Płodowscy i wspólnicy spółka jawna,
 • nauki jazdy kat. T i B.

Mogli także degustować gofry, przekąski, desery oraz koktajle owocowo-warzywne przygotowane przez uczniów technikum w zawodzie technik żywienia i usług gastronomicznych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się również stanowiska, przy których młodzież, ubrana w koszulki reklamowe, wykonywała zadania typowe dla:

 • technika rolnika - badanie kwasowości gleby,
 • technika żywienia i usług gastronomicznych - badanie wrażliwości smakowej.
 • technika weterynarii - szycie ran, tatuowanie i kolczykowanie zwierząt,
 • technika mechanizacji rolnictwa -obróbka skrawaniem,
 • technika architektury krajobrazu - projektowanie ręczne i komputerowe,

Nasi Goście mogli obejrzeć również nowoczesne laboratorium językowe, bogato wyposażone pracownie oraz internat. Natomiast miłośnikom historii przygotowaliśmy kroniki szkolne, albumy ze zdjęciami, dyplomy i puchary zdobyte przez uczniów i absolwentów naszej szkoły.

Wszystkim odwiedzającym dziękujemy za przybycie, a gimnazjalistów zapraszamy we wrześniu.

Czcigodnemu Ojcu Przeorowi i Proboszczowi Leśniańskiej Parafii z serca dziękujemy za wspólną modlitwę i umożliwienie nam prezentacji szkoły w Sanktuarium Matki Bożej Leśniańskiej.

Serdecznie dziękujemy Pani Barbarze Kamińskiej za wykonanie smacznego sękacza, zaś firmie MASTER Płodowscy i wspólnicy spółka jawna za udostępnienie i pokaz nowoczesnych maszyn wykorzystywanych w produkcji rolniczej.

Więcej…
 
VIII Edycja pokazów polowych uprawy i siewu PDF Drukuj

 

 
Wyniki konkursu wniosków w ramach akcji KA1 VET w programie Erasmus+ w roku 2017 PDF Drukuj

Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Programu Erasmus+ Akcja 1. w sektorze Kształcenie i Szkolenia Zawodowe.

W ramach konkursu złożyliśmy wniosek projektu pt. Wzrost kompetencji zawodowych w dziedzinie mechanizacji i agrotroniki szansą na rozwój nowoczesnego rolnictwa, który uzyskał pozytywną opinię Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji – Narodowej Agencji Programu Erasmus+ (NA) i został zatwierdzony do realizacji w latach 2017-2019.

W ramach projektu dwie 15-osobowe grupy uczniów ZSCKR w Leśnej Podlaskiej będą miały okazję wyjechać na 2-tygodniowy staż zawodowy do gospodarstw rolnych na Węgrzech.

Udział w stażu zawodowym za granicą przyczyni się do rozwoju zawodowego i osobowego uczestników, którzy nabędą nowe kompetencje zawodowe z zakresu obsługi nowoczesnych maszyn i urządzeń rolniczych oraz poprawią swoją znajomość języka angielskiego. Podczas zagranicznego stażu uczniowie zdobędą wiedzę teoretyczną i praktyczną, dzięki której osiągną lepsze wyniki w nauce, i którą później wykorzystają w swojej codziennej pracy.

Uczniowie rozwiną swój zmysł inicjatywy i przedsiębiorczości, poznają inne rozwiązania technologiczne, które zastosują do rozwoju, modernizacji i zakładania własnych gospodarstw. Przyczyni się to do rozwoju terenów wiejskich na terenie Południowego Podlasia oraz do rozwiązania problemu wysokiego bezrobocia w regionie.

 
Wizyta młodzieży ze Szkoły Rolniczej Bethlen Gabor na Węgrzech PDF Drukuj

Od niedzieli 7 maja 2017 r. nasza szkoła gości 11-osobową grupę młodzieży ze Szkoły Rolniczej Bethlen Gabor na Węgrzech, która odbywa 2- tygodniowy staż zawodowy w Stadninie Koni w Janowie Podlaskim.

Wizyta odbywa się w ramach podpisanego w 2010 r. porozumienia o współpracy pomiędzy Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Wincentego Witosa w Leśnej Podlaskiej a Stowarzyszeniem Del – Alford EU z departamentu Bekes na Węgrzech.

W trakcie swojego pobytu goście będą mieli okazję poznać atrakcje turystyczne naszego regionu oraz odwiedzić specjalistyczne gospodarstwa rolne współpracujące ze szkołą. Ponadto, młodzież zapozna się z funkcjonowaniem i bazą dydaktyczną naszej szkoły, pozna kierunki kształcenia, bazę do praktycznej nauki zawodu, pracownie dydaktyczne oraz park maszynowy.

Uczniowie będą mieli okazję uczestniczyć w Dniach Otwartych Szkoły, a w ostatnim tygodniu pobytu gości z Węgier przewidziane jest ognisko oraz mecz piłki nożnej z młodzieżą naszej szkoły.

Jest to już kolejna wizyta, która pozwala na wymianę cennych doświadczeń oraz zacieśnienie współpracy między szkołami, a także umożliwia naszej młodzieży nawiązanie nowych przyjaźni ze swoimi rówieśnikami z innego kraju.

 

Więcej…
 
Wycieczka dydaktyczna naszych uczniów na Dni Otwarte firmy Agrotechnika PDF Drukuj

Firma Agrotechnika Maszyny Rolnicze Krzysztof Laszuk zaprezentowała 8 maja 2017 roku szeroką ofertę ciągników, maszyn rolniczych i rozwiązań pomocnych w gospodarstwach rolnych. W pokazach tych, w ramach zajęć praktycznych, uczestniczyła grupa młodzieży z klasy III BTa. Po krótkim przedstawieniu  firmy przez właściciela pana Krzysztofa Laszuka przed zgromadzonymi gośćmi zaprezentowano nowy model ciągnika John Deere serii 5R współpracującego z ładowaczem czołowym tejże firmy. Na żywo dokonano pomiaru promienia minimalnego zawracania ciągnika.  Dla wielu zaskoczeniem był czas odczepiania i zaczepiania ładowacza czołowego. Zademonstrowano również możliwość zmiany osprzętu ładowacza bez wychodzenia z kabiny ciągnika. Ostatnią próbą dla testowanego ciągnika i ładowacza było podnoszenie ponad tonowego ciężaru na obrotach biegu jałowego, bez dociążania tylnej osi. Próba ta potwierdziła wydajność hydrauliki, w którą wyposażone są ciągniki tej serii.

Następnie zaprezentowano rozwiązania techniczne stałokomorowej prasy F441M, ofertę firmy oponiarskiej Bridgestone, możliwości finansowania fabrycznego zakupu maszyn, ofertę serwisu i działu części. W międzyczasie każdy mógł oglądać wystawiony na placu sprzęt firmy Agrotechnika.

Po poczęstunku kolejną atrakcją przygotowaną przez organizatorów były konkursy z nagrodami, np. napełnianie balonów, przeciąganie liny. Wreszcie na koniec, po odczekaniu w kolejce można było skorzystać z jazdy testowej jednym z trzech nowych modeli ciągników firmy John Deere. Młodzież uznała tegoroczne pokazy za bardzo interesujące.

Poza realizacją 4-tygodniowych praktyk zawodowych przez uczniów technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa i agrotroniki oraz pomocy w tworzeniu programów do w/w zawodu była to kolejna z form współpracy naszej szkoły z firmą Pana Krzysztofa Laszuka.

 

Więcej…
 
Szkolenie młodzieży - Lubelska Izba Rolnicza PDF Drukuj

W ramach realizacji programu ,,Organizacja spotkań informacyjno  - szkoleniowych dotyczących promocji i podniesieniu wiedzy w zakresie sieci na rzecz innowacji w rolnictwie” Lubelska Izba Rolnicza w konsorcjum z Lubelskim Ośrodkiem Doradztwa Rolniczego w Końskowoli w dniu 9.05.2017r. przeprowadziła  szkolenie dla uczniów naszej szkoły.

Głównym tematem spotkania była informacja, a także promocja sieci na rzecz innowacyjności w rolnictwie oraz zasady i sposoby działania oraz finansowania grup operacyjnych z działania ,,Współpraca” który został przedstawiony przez  panią Agnieszkę Borowską.

W szkoleniu  uczestniczyła młodzież klas II b i III b Technikum w zawodzie technik mechanizacji rolnictwa. Zdobyli oni wiedzę na temat funkcjonowania sieci na rzecz innowacji w rolnictwie i na obszarach wiejskich, zapoznali się z zasadami i możliwościami tworzenia grup operacyjnych oraz aplikowania o środki finansowe w ramach działania „Współpraca”.

Więcej…
 


Strona 2 z 37

 • 1.JPG
 • 1a.JPG
 • 1b.jpg
 • 1c.JPG
 • 1d.JPG
 • 1e.JPG
 • 1f.JPG
 • 1g.JPG
 • 1h.JPG
 • 1i.JPG
 • 1j.JPG
 • 1k1.JPG
 • 1k2.JPG
 • 1k3.JPG
 • 1k4.JPG
 • 1k5.JPG
 • 1k6.JPG
 • 1k7.JPG
 • 1k8.JPG
 • 1k9.JPG
 • 20.JPG
 • 21.JPG
 • 22.JPG
 • 23.JPG
 • 23a.jpg
 • 24.jpg
 • 25.JPG
 • 26.JPG
 • 27.JPG
 • 28.jpg
 • 29.JPG
 • 30.JPG
 • 31.JPG
 • 32.JPG
 • 33.JPG
 • 33a.JPG
 • 33b.JPG
 • 33c.JPG
 • 34.JPG
 • 35.JPG
 • 36.JPG
 • 36a.JPG
 • 37.JPG
 • 38.JPG
 • 39.jpg
 • 39a.jpg
 • 39b.jpg
 • 40.jpg
 • 41.JPG
 • 42.jpg
 • 43.JPG
 • 44.jpg
 • 45.jpg
 • 46.JPG
 • 47.JPG
 • 48.JPG
 • 50.jpg
 • 51.JPG
 • 52.JPG
 • 53.JPG
 • 54.JPG
 • 55.JPG
 • 56.JPG
 • 57.jpg
 • 58.jpg
 • 59.JPG
 • 60.JPG
 • 60a.JPG
 • 61.JPG
 • 62.JPG
 • 63.jpg
 • 64.jpg
 • 65.JPG
 • 66.JPG
 • 67.JPG
 • 67a.JPG
 • 67b.JPG
 • 68.jpg
 • 69.jpg
 • 70.jpg
 • 71.jpg
 • 72.jpg
 • 73.jpg
 • 73a.jpg
 • 74.JPG
 • 75.JPG
 • 76.JPG
 • 77.JPG
 • 78.JPG

Od roku 2007 Szkoła  prowadzona jest przez Ministra Rolnictwa
i Rozwoju Wsi


KWALIFIKACYJNY KURS ZAWODOWY

Aktualności
Plan zajęć